بیماری آنفولانزای خوکی و اپیدمی آن D

بیماری تنفسی حاد و واگیردار ناشی از عفونت با ویروس آنفلوانزای نوع A است. خوک، میزبان اصلی ویروس آنفلوانزای خوکی کلاسیک است.
این عفونت در انسان نیز گزارش شده اما سویه های خوکی آنفلوانزای نوع آ به آسانی در جمعیت انسانی منتشر نمی شوند.
در شیوع اخیر که اولین بار در آوریل 2009 میلادی، در کالیفرنیا اتفاق افتاد و از آنجا به سایر بخش های آمریکا، اروپا، استرالیا و آسیا منتشر شد، عامل بیماری، ویروس آنفلولنزای نوع آ (H1N1) با منشأ خوکی، مشتمل بر ژن هایی از ویروس آنفلوانزای آ انسانی، خوکی و پرندگان بود.
ژنوم ویروس آنفلوانزای آ شامل آر.ان.ای هشت قطعه ای است که بازآرایی ژن ها در زمان عفونت با چند ویروس آنقلوانزای نوع آ را امکان پذیر می کند.
به نظر می رسد سویه های جهان گیر، حاصل بازآرایی ژن ها بین ویروس های انسانی و حیوانی باشند.
دو مشخصه کلیدی، همه گیری را از موارد جهان گیر جدا می کند: اولاً واژه جهان گیر برای توصیف بیماری به کار می رود که به طور هم زمان در همه جای دنیا همه گیر شده باشد؛ ثانیاً جهان گیر زمانی اتفاق می افتد که سویه کاملاً جدیدی از ویروس در اثر تغییر آنتی ژنیکی (پادگنی) وسیع به وجود آمده باشد.
جهان گیری های عمده در سال های 1627، 1729، 1788، 1830، 1847، 1872، 1890، 1918، 1957، 1968 رخ داده است. همواره به صورت دوره ای هر 10 تا 15 سال، یک سویه آنفلوانزای متفاوت از سایر سویه ها، سبب ایجاد همه گیری وسیع جهانی می شود؛ برای مثال: در سال 1918 – 1919 میلادی، شیوع آنفلوانزای اسپانیایی با منشأ خوکی 40 – 100 میلیون کشته بر جای گذاشته است.
علاوه بر انسان، خوک، بوقلمون، تعداد کمی از راسوها و سگ و گربه اهلی با ویروس H1N1 آلوده شده اند. در آمریکا این ویروس در چیتا نیز گزارش شده است.
وزارت بهداشت ایران در خرداد ماه 1388 اولین مورد ابتلا به آنفلوانزای خوکی را تأیید کرد. تعداد مبتلایان به آنفلوانزای خوکی در ایران تا پایان آبان ماه سال 1388، 3128 نفر بوده است که بیشترین آمار ابتلا به این بیماری در استان های قم، سیستان و بلوچستان و شهرهای زاهدان و اراک دیده شده است.


این مقاله خوب بود؟ 4 2  

بیماری آنفولانزای خوکی و اپیدمی آن D

امتیاز: 3.3 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود