آمبولی چیست؟ علل و درمان

انسداد ناگهانی عروق خون در اثر لخته خونی که با جریان خون جا به جا شده است.
این لخته که آمبولی (برگرفته از واژه یونانی به معنای درپوش) نام دارد، درون دستگاه گردش خون شکل می گیرد و در جریان خون غوطه می خورد و تا هنگامی که به رگی با قطر کمتر از اندازه اش نرسد همچنان در خون در حرکت خواهد بود.
در حالت اخیر لخته به دام افتاده، مسیررگ را می بندد و از عبور خون در آن جلوگیری می کند.
لخته خون اگر در نقطه‌ای که تشکیل شده بماند و در گردش خون به حرکت در نیاید ترومبوز (واژه‌ای یونانی به معنای لخته) نامیده می شود.
از جمله عوامل خطر ظهور آمبولی و ترومبوز در بدن افزایش سن، پرفشاری خون، استعمال دخانیات و سابقه پرفشاری خون و رویدادهای عروقی در خانواده است.
آمبولی را به نام نقطه از بدن می خوانند که لخته در آن به دام می‌افتد؛ مثلاً آمبولی ای که درون عروق (معمولاً شریان) یکی از ریه ها ظاهر شود به نام آمبولی ریوی خوانده می شود.
آمبولی عروق اکلیلی، نوعی از آمبولی است که مجرای یکی از شریان های اکلیلی تغذیه کننده قلب را مسدود می‌کند. همچنین اگر آمبولی در یکی از عروق مغز جای گیرد آمبولی مغزی رخ می‌دهد که می‌تواند به بروز سکته مغزی ختم شود.
با جای گرفتن آمبولی در دهانه رگ خونی، بافت هایی که از آن رگ تغذیه می‌کنند بر اثر قطع خون رسانی خواهند مرد.
مرگ بافت بر اثر نرسیدن خون بدان را انفارکتوس می‌نامند. چنانچه آمبولی در شریان های اکلیلی روی دهد و عضله قلب دچار انفارکتوس شود، فرد دچار حمله قلبی شده است.
مخاطره ناشی از حمله قلبی به این بستگی دارد که کدام رگ مسدود شده است و چه میزان از عضله قلب به انفارکتوس مبتلا شده است.
این پدیده در دیگر اندام های بدن نیز ممکن است روی دهد. آمبولی مغز نیز می تواند منجر به آسیب مغز و بروز سکته شود.
آمبولی ممکن است باعث بروز ضایعه در ریه ‌شود که می‌تواند جدی باشد. همه این آمبولی ها می توانند کشنده باشند و ضروری است که به سرعت درمان شوند
در حال حاضر یکی از بهترین روش های تشخیص و مکان یابی چنین آمبولی هایی اولتراسوند (فراصوت) داپلر است، که با کمک آن امکان مداخله جراحی و برداشتن دقیق آمبولی نیز فراهم می آید.
برای درمان این بیماری، داروهایی تجویز می‌شود که لخته موجود را حل می‌کنند؛ از جمله می‌توان به استرپتوکیناز وریدی اشاره کرد که در برخی مطالعات اثر نسبی میانه‌ای در بهبود بیمار نشان داده است.
دسته دیگری از داروها هستند که می‌توانند از شکل‌گیری لخته های بیشتر جلوگیری کنند. یکی از داروهایی که برای پیشگیری به ویژه در برخی جراحی ها کاربرد دارد هپارین است که در حال حاضر در بسیاری از مراکز درمانی از هپارین با وزن مولکولی پایین استفاده می‌شود.
هنوز از علت تشکیل بیشتر لخته ها اطلاع دقیقی در دست نیست. برخی لخته ها ممکن است پس از انجام اعمال جراحی ظاهر شوند.


این مقاله خوب بود؟ 3 1  

آمبولی چیست؟ علل و درمان

امتیاز: 3.8 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود