اختلال در ریتم سینوسی

مجموعه های نارس دهلیزی ناشی از تخلیه زودهنگام الکتریکی از ضربان سازهای غیر سینوسی است که در نوار قلب باعث ظهور موج P به شکلی کاملاً متفاوت و متمایز از امواج P طبیعی حاصل از تخلیه الکتریکی گره سینوسی می شود.
بسته به آنکه کانون تخلیه الکتریکی غیر سینوسی در کجای دهلیز واقع شده باشد و نیز بسته به زمان بندی این تخلیه الکتریکی، مکان ظهور موج P غیرطبیعی، متفاوت خواهد بود و همین نکته باعث می‌شود که فاصله PR طبیعی باقی بماند یا کوتاه و یا بلندتر شود.
گاه که مجموعه نارس دهلیزی با زمان رفراکتوری (بی‌پاسخی) گره دهلیزی بطنی مواجه می شود، امکان عبور مجموعه نارس نیست و لذا بدان مجموعه نارس دهلیزی بلوک شده اطلاق می شود. مجموعه های نارس دهلیزی در همه گروه های سنی، دیده می‌شوند.
در تاکی کاردی های نابجای دهلیزی، امواج دپلاریزه کننده، در مکانی غیر از گروه گره سینوسی در دهلیز منشأ می‌گیرد و بسامد ظهور امواج آن بین ۱۲۰ تا ۲۴۰ تپش در دقیقه است.
این اختلال می‌تواند در قالب پاروکسیمال یا مداوم، ظاهر شود. در اغلب موارد هدایت جریان الکتریکی از گره بطنی دهلیزی در این اختلال، با نسبت یک به یک روی می‌دهد، اما در مواردی تاکی کاردی با بلوک دهلیزی بطنی مواجه می شود.
تاکی کاردی دهلیزی بیش از هر کس در مبتلایان به بیماری‌های قلبی همراه دیده می‌شود؛ از جمله این بیماری های همراه می توان به بیماری‌های عروق اکلیلی، بیماری‌های دریچه‌ای، کاردیومیوپاتی ها، کورپالمونال یا بیماری قلب ریوی و نیز بیماری‌های مادرزادی قلب اشاره کرد.
تاکی کاردی دهلیزی چند کانونی، نوعی ریتم قلبی غیر منظم با وجود سه یا حتی بیش از سه موج P و با بسامد تپش بیش از یک صد ضربان در دقیقه است.
این عارضه در مبتلایان به بیماری های زمینه ای ریوی، بسیار شایع است. تاکی کاردی دهلیزی چند کانونی همچنین در زمینه اختلال هایی همانند انفارکتوس حاد میوکارد، هیپوکالمی یا هیپومنیزمی دیده می‌شود و می‌تواند پیش زمینه ظهور فیبریلاسیون دهلیزی شود.
فیبریلاسیون دهلیزی، شایع‌ترین تاکی آریتمی مداوم پیش بطنی است که در نتیجه تشکیل حلقه‌های باز ورود متعدد که در هر دو دهلیز می‌چرخند، به وجود می آید و دپولاریزاسیون دهلیزی آشفته ای پدید می‌آورند که از بروز انقباضات مؤثر دهلیزی، جلوگیری می‌کند.
چرخش این جریانات تخلیه الکتریکی با بسامدی بیش از ۴۰۰ بار در دقیقه به گره دهلیزی بطنی می‌رسد که البته بسیاری از آن ها ورای این گره، بلوک می شوند.
با این حال آن گروه از امواج که بلوک نمی شوند، باعث ظهور تحریکات الکتریکی بطنی در بسامدی بین ۱۲۰ تا ۱۷۰ تپش در دقیقه خواهد شد که این ریتم غیر منظم در غیرمنظم است.
فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است به صورت پاروکسیمال یا مزمن ظاهر شود و میان ابتلا به فیبریلاسیون و سن بیمار همراهی روشنی دیده می‌شود. با افزایش سن فرد، به بیش از دهه هفتم عمر، افزایشی حاد در میزان بروز اختلال مشاهده می‌شود.
اگرچه در بسیاری موارد، فیبریلاسیون دهلیزی بدون هرگونه ناهنجاری در قلب ظاهر می‌شود، اما در زمینه اختلال هایی همانند بیماری های دریچه ای قلب (به خصوص بیماری های روماتیسمی)، نارسایی قلبی و بیماری های ایسکمی قلبی بیشتر ملاحظه می‌شود.
شایع‌ترین زمینه‌ساز در میان اختلال های قلبی عروقی نسبت به فیبریلاسیون دهلیزی، هیپرتانسیون یا افزایش فشار خون است. اختلال هایی همانند پری کاردیت، تیروتوکسیکوز، آمبولی ریوی،ذات الریه و نیز کسانی که تحت جراحی های قلبی قرار می گیرند، زمینه‌ساز ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی هستند.
فلاتر دهلیزی نوعی اختلال ریتم دهلیزی است که در نتیجه عملکرد مدار های درشت باز ورود پدید می‌آید و به ظهور دپولاریزاسیون دهلیزی با بسامدی بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ بار در دقیقه می انجامد.
فلاتر دهلیزی ممکن است در زمینه اختلال های ساختمانی قلب، بروز کند و بیماری هایی همانند تیروتوکسیکوز یا پریکاردیت آن را وخیم‌تر می‌کنند.


این مقاله خوب بود؟ 2 1  

اختلال در ریتم سینوسی

امتیاز: 3.3 از 3 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره مصرف داروی روماتیسم قلبی

سلام خسته نباشین من روماتیسم قلبی دارم از قرص خوردن وامپول زدن خسته شدم باید چیکار کنم ۹...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص قلب پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود