اختلالات ریتم سینوسی

گره سینوسی در بالای دهلیز راست قرار دارد و دهلیز را در جهت بالا به پایین دپولاریزه می‌کند. انعکاس دپولاریزاسیون دهلیز، در نوار قلب موجی است که p خوانده می‌شود.
این موج در اشتقاق های تحتانی یعنی ،  و aVF مثبت است و در اشتقاق aVR منفی ظاهر می شود. گره سینوسی به شدت حاوی رشته های عصبی سامانه خودکار است. تواتر تخلیه الکتریکی گره سینوسی به طور طبیعی در شیرخواران و کودکان بیشتر است.
تواتر تخلیه الکتریکی در این گره، در یک فرد بالغ و سالم در حالت بیداری بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار است که به معنای ۶۰ تا ۱۰۰ بار تپش قلب در هر دقیقه است. تواتر تپش قلب در هنگام خواب، کاهش می یابد.
باید توجه داشت که تخلیه الکتریکی و تحریک عصبی از سوی اعصاب خودکار، تأثیر فراوانی بر تعداد و تواتر تپش قلب در هر دقیقه دارد که باعث تنوع حدود ۱۰ درصدی در میزان تخلیه الکتریکی گره سینوسی می‌شود.
ریتم سینوسی بیش از یک صد بار در دقیقه را تندی ضربان قلب یا تاکی کاردی می‌نامند.
افزایش تواتر تپش قلب در این حال، ممکن است رویدادی فیزیولوژیک باشد که بر اثر تحریک کاتکول آمینی ناشی از ورزش، افت فشار خون، درد، تب و یا تیروتوکسیکوز باشد و یا آن که مصرف مواد دارویی همانند آگونیست های بتا، کاتکول آمین ها، تئوفیلین، کافئین، کوکائین و یا آتروپین، باعث این پدیده شود.
افزایش طبیعی تعداد ضربانات قلب حین ورزش به گونه‌ای فزاینده واجد رابطه خطی با افزایش شدت ورزش است و نیز از محاسبه نسبت سن فرد، قابل پیش بینی است. روش ساده محاسبه افزایش تعداد ضربان قلب در این حالت چنین است:
سن بیمار – 220 = تعداد ضربانات
درمان تاکی کاردی سینوسی، درمان دارویی است که ابتدا بر رفع علت ظهور تاکی کاردی، تمرکز دارد؛ چنانچه بیمار بر اثر ابتلا به تاکی کاردی سینوسی، دچار نشانه های بالینی شود، تجویز داروهای بلوک کننده بتا معمولاً در درمان بیمار مؤثر می افتد.
کاهش میزان تپش قلب به عددی کمتر از ۶۰ ضربان در دقیقه در بزرگسالان که هشیار و بیدار باشند، برادی کاردی سینوسی یا کندی ضربان قلب، نامیده می شود.
این پدیده به ویژه در جوانان ورزشکار، رویدادی طبیعی محسوب می‌شود و حتی در بزرگسالان نیز در حالت خواب روی می دهد.
با افزایش تخلیه الکتریکی و اعصاب پاراسمپاتیک که در اختلال های دستگاه گوارش یا دستگاه ادراری و افزایش فشار درون جمجمه و یا انفارکتوس حاد قاعده ی قلب دیده می‌شود، معمولاً پدیده برادی کاردی سینوسی، ملاحظه می شود.
در این عارضه نیز چنانچه بیمار بر اثر ابتلا به برادی کاردی، دچار علائم و نشانه های بالینی شود، توسل به درمان عارضه ضروری است.
برادی کاردی با واسطه تحریک عصب واگ نسبت به تجویز آتروپین پاسخ مناسبی می دهد؛ از سوی دیگر آگونیست های بتا همانند ایزوپروترنول نیز در درمان عارضه مؤثر واقع می‌شوند.
توقف سینوسی ناشی از نارسایی گره سینوسی، در تخلیه الکتریکی است که بدان ایست سینوسی نیز اطلاق می شود. در این اختلال رانه های تشکیل شده در گره سینوسی، قادر به تقویت ورای بافت های حاشیه گره نیستند و به این علت نمی‌توانند بافت دهلیزی را دپولاریزه کنند.
به این پدیده بلوک خروجی سینوسی – دهلیزی گویند. تشخیص چنین اختلال‌هایی به یاری تهیه نوار قلب استاندارد انجام می‌شود که در آن پزشک به طور ناگهانی با فقدان موج P روبه‌رو می‌شود. چنانچه بیمار به پدیده بلوک خروجی سینوسی – دهلیزی مبتلا شده باشد، توقف امواج روی نوار ناشی از فقدان موج P، حالتی شبیه به تواتر چندین فاصله PP طبیعی می یابد.
در زمان ابتلا به ایست سینوسی نیز آنچه در نوار قلب ملاحظه می‌شود، آن است که طول مدت توقف موج، هیچ نسبتی با طول چرخه طبیعی قلبی ندارد. درمان ضروری برای این پدیده‌ها نیاز نیست مگر آنکه باعث ظهور عوارض بالینی و آزار بیمار شود که در این حال، درمان عارضه شبیه به درمان برادی کاردی سینوسی است.


این مقاله خوب بود؟ 3 2  

اختلالات ریتم سینوسی

امتیاز: 3 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره مصرف داروی روماتیسم قلبی

سلام خسته نباشین من روماتیسم قلبی دارم از قرص خوردن وامپول زدن خسته شدم باید چیکار کنم ۹...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص قلب پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود