علائم بیماری آبله مرغان چیست؟ راه ابتلا به آبله مرغان چگونه است؟

راه های انتقال بیماری آبله مرغان

آبله مرغان از طریق ریزقطره های عطسه و سرفه از فرد آلوده به این بیماری منتشر می شود و همچنین تماس با مایع داخل دانه های پوستی نیز باعث انتشار آن میشود.

دوره ی نهفتگی یا کمون آبله مرغان، یعنی مدت زمان بین تماس با ویروس بیماری تا ایجاد علائم بیماری، در حدود 14- 15 روز است.
مسری ترین دوره در بیماری، دقیقاً قبل از بروز دانه های قرمز  پوستی و اوایل ایجاد انها است، زمانی که ضایعات پوستی در حال ظاهر شدن هستند. اولین علامت آبله مرغان در کودکان اغلب ظهور همین دانه ها و زخم  های پوستی است.

نشانه ها و علائم بیماری آبله مرغان

ممکن است بزرگسالان و برخی کودکان نشانه های پیش بینی کننده یا هشدار دهنده برای شروع بیماری داشته باشند؛ این پیش نشانه های ابتلا به بیماری شبیه به نشانه های آنفلوانزا است و شامل سردرد، ضعف، درد پشت و تب است. ظهور  ضایعات پوستی کاملاً سریع صورت می گیرد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید


ابتدا لکه های قرمز ریز روی پوست ظاهر می شوند، سپس حباب گردی که مایع شفاف دارد در مرکز لکه تشکیل می شود؛ این تاول قرمز رنگ کوچک با مایع شفاف مرکزی اش گاهی اوقات به قطره ی شبنم روی گلبرگ رز تشبیه می شود.

این حباب های پر از مایع و جوش مانند سریعاً خشک می شود و تشکیل زخم می دهد. این چرخه، از ظهور لکه تا تشکیل زخم، در عرض 8-12 ساعت اتفاق می افتد.
با خشک شدن زخم ، پوسته می افتد و جای زخم خفیفی به جای می گذارد که کاملاً برطرف می شود. باقی ماندن جای زخم در آبله مرغان، نادر است.
در یک دوره ی آبله مرغان بین 250 تا 500 ضایعه ی پوستی در فرد ظاهر می شود. ضایعات پشت سر هم و موج وار ظاهر می شوند، به طوری که با خشک شدن اولین مجموعه دانه ها، ضایعات دیگری پدیدار می شوند.

یکی از ویژگی های دانه های پوستی آبله مرغان این است که ضایعات پوستی در مراحل متفاوت در پوست یک فرد دیده می شوند و هر موج از دانه های پوستی آن بین 2-4 روز پایدار است. بیماری کلاً دوره ای در حدود یک هفته دارد، اما ضایعات پوستی آن بین 2-3 هفته طول میکشد تا بهبود پیدا می کنند.

دانه های پوستی ابتدا در پوست سر و تنه ظاهر می شوند و اغلب در مرکز بدن و مقدار کمی در کف دست و کف پا دیده می شود. این زخم های پوستی همچنین در لایه های پوشاننده مخاطی از قبیل دستگاه تنفسی، دستگاه گوارش و دستگاه ادراری – تناسلی هم مشاهده می شوند.
پژوهشگران بر این باورند که زخم های موجود در دستگاه تنفسی به انتشار بیماری کمک می کنند.

سرفه ی فردی که به آبله مرغان مبتلا است و ویروس دستگاه تنفسی دارد ممکن است مقداری مایع ویروس دار در فضا منتشر کند و افراد حساس به بیماری این ذرات را تنفس کنند.

آبله مرغان در کودکان، علی رغم اینکه زخم ها ظاهری شدیدی ایجاد می کند، معمولاً بیماری خفیفی با عوارض اندک و تب سبک است. گاهی، در صورتی که ضایعات و زخم های پوستی شدید باشند، ممکن است تب بالا وجود داشته باشد.

آبله مرغان شدید

آبله مرغان در بزرگ سالان شدید است و معمولاً با تب بالا و بدحالی عمومی همراه است. شایع ترین شکایت کودکان و بزرگ سالان در آبله مرغان خارش است که به علت ضایعات پوستی ایجاد میشود. خودداری از خارش ضایعات مهم است زیرا ممکن است منجر به باقی ماندن جای زخم شود.


این مقاله خوب بود؟ 9 2  

علائم بیماری آبله مرغان چیست؟ راه ابتلا به آبله مرغان چگونه است؟

امتیاز: 4.1 از 11 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان عدم تعادل

با سلام به تازگی متوجه شدم نمیتونم روی پای چپم وایسم یعنی روی یک پا ( پای چپ)...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
مشاوره درمان سردرد

ضمن سلام و خسته نباشید به تمامی پزشکان سایت بنده دچار سردرد ها شدید در نواحی مختلف سر...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
علت اختلاف فشار دست چپ و راست

مادرم 54ساله هستن و فشارخون دارن و اتنولول و املوپرس مصرف میکنن.سیتریزین و ایمی پرامین هم میخورن.بسیار ادم...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
مشاوره درمان سوزش مدفوع

سلام خسته نباشید اقای ۱۴ ساله حدود ۱ ماهی هست که موقع دفع مدفوع سوزش داره البته اول...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
علت بی حس شدن انگشتان پا

سلام ببخشید من ۲۸سالمه و الان دو روز اول انگشت کوچیک پای چپم و امروز بغیر انگشت شست...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود